fredag 23 juli 2021

En återblick: Från Hansson I till Löfven III

BIld av Photo Mix från Pixabay



Hansson I (minoritetsregering Socialdemokraterna). Statsminister: Per Albin Hansson. 24 sept. 1932 – 19 juni 1936.

Pehrsson-Bramstorp (minoritetsregering Bondeförbundet). Statsminister: Axel Pehrsson-Bramstorp. 19 juni 1936 – 28 sept. 1936.

Hansson II (majoritetskoalition Socialdemokraterna och Bondeförbundet). Statsminister: Per Albin Hansson. 28 sept. 1936 – 13 dec. 1939.

Hansson III (samlingsregering Socialdemokraterna, Bondeförbundet, Högerpartiet och Folkpartiet). Statsminister: Per Albin Hansson. 13 dec. 1939 – 31 juli 1945.

Hansson IV (minoritetsregering Socialdemokraterna). Statsminister: Per Albin Hansson. 31 juli 1945 – 11 okt. 1946.

Erlander I (minoritetsregering Socialdemokraterna). Statsminister: Tage Erlander. 11 okt. 1946 – 1 okt. 1951.

Erlander II (majoritetskoalition Socialdemokraterna och Bondeförbundet). Statsminister: Tage Erlander. 1 okt. 1951 – 31 okt. 1957.

Erlander III (minoritetsregering 1957-1968, majoritetsregering 1968-1969; Socialdemokraterna). Statsminister: Tage Erlander. 31 okt. 1957 – 14 okt. 1969.

Palme I (majoritetsregering 1969-1970, minoritetsregering 1971-1976; Socialdemokraterna). Statsminister: Olof Palme. 14 okt. 1969 – 8 okt. 1976.

Fälldin I (majoritetskoalition Centerpartiet, Moderata samlingspartiet och Folkpartiet). Statsminister: Thorbjörn Fälldin. 8 okt. 1976 – 18 okt. 1978.

Ullsten (minoritetsregering Folkpartiet). Statsminister: Ola Ullsten. 18 okt. 1978 – 12 okt. 1979.

Fälldin II (majoritetskoalition Centerpartiet, Moderata samlingspartiet och Folkpartiet). Statsminister: Thorbjörn Fälldin. 12 okt. 1979 – 22 maj 1981.

Fälldin III (minoritetskoalition Centerpartiet och Folkpartiet). Statsminister: Thorbjörn Fälldin. 22 maj 1981 – 8 okt. 1982.

Palme II (minoritetsregering Socialdemokraterna). Statsminister: Olof Palme. 8 okt. 1982 – 13 mars 1986.

Carlsson I (minoritetsregering Socialdemokraterna). Statsminister: Ingvar Carlsson. 13 mars 1986 – 27 feb. 1990.

Carlsson II (minoritetsregering Socialdemokraterna). Statsminister: Ingvar Carlsson. 27 feb. 1990 – 4 okt. 1991.

Bildt (minoritetskoalition Moderata samlingspartiet, Folkpartiet liberalerna, Centerpartiet och Kristdemokratiska samhällspartiet). Statsminister: Carl Bildt. 4 okt. 1991 – 7 okt. 1994.

Carlsson III (minoritetsregering Socialdemokraterna). Statsminister: Ingvar Carlsson. 7 okt. 1994 – 22 mars 1996.

Persson (minoritetsregering Socialdemokraterna). Statsminister: Göran Persson. 22 mars 1996 – 6 okt. 2006.

Reinfeldt (majoritetskoalition 2006-2010, minoritetskoalition 2010-2014; Moderata samlingspartiet, Centerpartiet, Folkpartiet liberalerna och Kristdemokraterna). Statsminister: Fredrik Reinfeldt. 6 oktober 2006 – 3 oktober 2014.

Löfven I (minoritetskoalition Socialdemokraterna och Miljöpartiet de gröna). Statsminister: Stefan Löfven. 3 okt. 2014 – 21 jan. 2019.

Löfven II (minoritetskoalition Socialdemokraterna och Miljöpartiet de gröna). Statsminister: Stefan Löfven. 21 jan. 2019 – 9 juli 2021.

Löfven III (minoritetskoalition Socialdemokraterna och Miljöpartiet de gröna). Statsminister: Stefan Löfven. 9 juli 2021 – ?.


Hur tror ni framtiden ser ut?



Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Ett särskilt tack till de som tar sig tid för att lämna en kommentar. Kommentarsspam undanbedes (raderas alltid).