Dags att visa uppskattning med bokstaven O i Klimakteriehäxans positiva ABC.
Ockhams rakkniv: Principen som säger oss att vi inte alltid ska blanda in fler händelser/saker än vad som krävs för att få fram en klar och sanningsenlig förklaring till det vi ser och upplever. Lite krångligt förklarat om något som inte ska krånglas till i onödan, kanske, men positivt ändå att allt inte behöver vara så komplicerat att förstå, utöver det rent uppenbara.
Ordförråd: Ett rikt sådant är positivt. Därmed utesluter jag helt s.k. "ortensvenska" som istället står för ett uruselt svenskt ordförråd, eller sådana ord som public service vill få in i svenska språket, ord som hör till arabiskan och islam, t.ex. "jalla" och "inshallah", bara för att "det ligger bra i munnen", som de säger... tror inte ens de alltid har en aning om vad orden betyder eller vad det är de egentligen säger/menar/syftar till med orden, de som säger så.
Ostkaka: Gott med lingonsylt till. Lingonen ska vara egenplockade och hemkokta såklart. Nu är det lingonplockartider i skogen minsann - positivt!
Ockhams rakkniv har jag hört talas om. ett digert ordförråd är bra att ha.. ostkaka kan vara gott till kaffet. med hallonskylt
SvaraRaderaOj, jag som trodde att du helt väljer bort public service????? Men det är alltså fel uppfattat? Det gör ju inte jag, både tittar och lyssnar. Och känner inte alls igen företeelsen du beskriver.
SvaraRaderaOstkaka borde jag göra snart, det känns som om det var länge sen.
Du har helt rätt i din uppfattning, ratar all public service. Men tyvärr kilar det in sig i s.k. "reaktionsvideos" om sådant i alternativmedia, därav får man en hint om hur PS utvecklas, till det sämre, hela tiden. Inte ens av den sortens andrahandsinformation om public service står jag ut med längre, varför bli upprörd i onödan för sådan via tvång skattefinansierad propaganda och agendajournalistik?
Radera