"Försäkringskassan och Svenska kraftnät ska se till att elstödet betalas ut till hushåll och företag."
Svenska kraftnät och... Bödlarna! Jisses. Fast de lär väl ha tid att utförsäkra sjuka (och hålla dem konstant utanför och osynliga) för att kapa åt sig en högre lön ändå, skulle jag tro. De verkar ju ostoppbara dessa veritabla monster. Finns mycket att fundera över i vårt samhälle, såsom det blivit. Den meningen fick mig hursomhelst att stanna upp då den lästes på text-tv denna morgon.
Varje lördag presenterar bloggen Mina skrivna ord "Veckans mening". Avsikten är att lyfta fram en mening som fått oss att stanna upp och tänka till (humoristisk, allvarlig, träffsäker eller vadsomhelst).
Nu lite Expressenläsning:
"Lycka går att finna även i de mörkaste tider, om man inte glömmer att tända ljuset."
– Trollkarlen Albus Dumbledore och författningsflickan Olga Misik (innan hon sattes i husarrest).
Bödlarna????????? Dumbledores tanke är bra.
SvaraRaderaMånga av de sedan 2015 felaktigt utförsäkrade begår självmord i det tysta. Inget media verkar vilja uppmärksamma. Fullkomligt bedrövligt rättshaveri som bara får fortgå, år efter år.
RaderaSå sent som i förrgår träffade jag en man med reumatiska besvär som sjukskrivits av sin läkare, men det var en sjukskrivning som Försäkringskassans läkare (som aldrig träffat mannen) inte godkände. Därför har han ingen sjukersättning nu.
SvaraRaderaDumbledores mening är mycket klok!
Jo, det är ju så det går till.
Radera